Manicure hybrydowy to obecnie najbardziej popularny sposób trwałej stylizacji paznokci. Jego wykonanie nie jest skomplikowane, ale zanim zaczniemy malować paznokcie światłoutwardzalnym lakierem, warto poznać kilka podstawowych pojęć.
Baza
Baza to nic innego, jak lakier podkładowy. Można ją nałożyć bezpośrednio na zmatowiona płytkę paznokcia albo na primer. Baza wiąże warstwę paznokcia z warstwą kolorowej hybrydy, dając spójna, twardą powłokę. Możemy wybierać między zwykłą baza a wzmacniającymi bazami proteinowymi, które oprócz trzymania lakieru dodatkowo odżywiają i wzmacniają naturalną płytkę paznokcia.
Top
Top to przeźroczysty, błyszczący lakier nawierzchniowy. Utrwala on manicure hybrydowy i sprawia, ze lakier trzyma się na paznokciach przez długie tygodnie. Top zabezpiecza także rozmaite ozdoby nałożone na hybrydę utrwalając je w twardej, szklistej powłoce. Topy do lakierów hybrydowych występują w wersjach błyszczących i matowych a także w wersji no wipe (nie wymagającej przecierania). Każda stylistka może zatem dobrać rodzaj wykończenia do swoich potrzeb i pomysłu na manicure.
Cleaner
Cleaner to płyn służący do odtłuszczania paznokci podczas zabiegu manicure. Używamy go do zdejmowania tłustej powłoki z naturalnej płytki paznokcia przed malowaniem, a także do ścierania lepkiej warstwy dyspersyjnej z topu. Za pomocą cleanera możemy także zmyć niefortunnie nałożoną warstwę lakieru przed utwardzeniem oraz wyczyścić pobrudzone skórki. Zazwyczaj jako cleanera używa się alkoholu izopropylowego, ale jeśli nie mamy do dyspozycji profesjonalnego preparatu, można użyć wacików nasączanych do dezynfekcji albo spirytusu salicylowego.
Primer
Primer, czyli wytrawiacz, to preparat który przygotowuje naturalną płytkę paznokcia na położenie na nim bazy. To jeden z podstawowych kosmetyków do trwałego manicure. Primer występuje w dwóch rodzajach – kwasowej i bezkwasowej. Bezkwasowy preparat jest odpowiedni do standardowego manicure, ale jeśli płytka paznokcia jest tłusta lub zbyt elastyczna by utrzymać lakier, warto sięgnąć po mocniejszy, bardziej intensywny preparat z kwasem.
Aceton
Aceton to rozpuszczalnik, który rozpuszcza lakiery hybrydowe. Wacik nasączony acetonem należy przyłożyć do paznokcia, zawinąć folią aluminiową lub zapiąć specjalny klips. Po upływie kilku-kilkunastu minut kompres należy zdjąć, a lakier powinien odejść od płytki jak folia. Pozostałości hybrydy łatwo odchodzą usunięte drewnianym patyczkiem.
Warstwa dyspersyjna
Warstwa dyspersyjna to lepka warstwa powstała po utwardzeniu lakiery hybrydowego. Dyspersja sprawia, że warstwy lakieru trzymają się siebie nawzajem, tworząc zespoloną, odporną powłokę. Warstwa dyspersyjna na wykończonym manicure zmywa się łatwo za pomocą cleanera. W sprzedaży dostępne są też specjalne topy no-wipe, nie tworzące warstwy dyspersyjnej. W klasyczne topy tworzące lepka warstwę łatwo można wetrzeć pyłki do stylizacji takie jak efekt syrenki czy holo.
Wolny brzeg
Wolny brzeg to końcówka paznokcia, nie dotykająca skóry. To bardzo ważne dla manicure hybrydowego miejsce, gdyż właściwe zabezpieczenie wolnego brzegu paznokcia sprawia, że hybryda będzie się trzymać na miejscu. Malując paznokcie, należy przejechać pędzelkiem lakieru po brzegu i utwardzić w lampie tworząc coś w rodzaju kapturka. Tak wykończony lakier będzie się trzymał paznokcia aż do zdjęcia manicure.
Sprawdź włoskie Pończochy Lores.