W dzisiejszych czasach kawa to gorący napój najchętniej wybiera przez ludzi o poranku. Dzięki kofeinie zawartej w kawie jesteśmy pobudzani do działania i możemy podejmować się wyzwań dnia codziennego na najwyższych obrotach. Dodatkowo im mocniejsza kawa tym intensywniejsze jest pobudzenie do działania — nic więc dziwnego, że czarna kawa to najczęściej wybierany typ kawy.
Energetyki zamiast kawy?
Nie każdy jednak może pochwalić się zbawczym działaniem kawy, a niektórzy twierdzą, że kofeina zawarta w kawie całkowicie nie ma na nich wpływu i wypitej filiżance czują się nawet bardziej senni, niż przed nią, przez co zdarza się, że zamiast kawy spożywają dużą ilość napojów energetycznych lub kofeiny w tabletkach. Niestety są to chemiczne rozwiązania, które absolutnie nie mają dobrego wpływu na nasz organizm. Warto więc zastanowić się, dlaczego kawa na nas nie działa i spróbować zmienić sposób jej picia na bardziej dostosowany do nas samych. W dalszej części artykułu odnajdziesz kilka przyczyn, przez które kawa może nie działać. https://www.czasnaherbate.net/kawy-smakowe-ziarniste-c-16_28.html
Liczy się początkowe nastawienie
Przede wszystkim działanie kawy notorycznie obniżane jest przez sceptyczne nastawienie początkujących kawoszy. Jeśli z góry założymy, że kawa ma natychmiastowo pobudzić nas do działania, nic z tego nie będzie. Warto pamiętać, że kawa to wciąż naturalna mieszanina substancji chemicznych, która tak samo jak cukier, alkohol czy tłuszcz musi zostać rozłożona aby organizm mógł wyciągnąć z niej niezbędne do funkcjonowania elementy.
Czas od wypicia do działania
Proces rozkładania kawy na czynniki pierwsze i wchłaniania jej do krwi nie jest bardzo długi, jednakże w dużej mierze zależny jest od naszego organizmu. Niektórzy efekt pobudzenia odczuwają już po dwudziestu minutach od spożycia, natomiast inni muszą czekać nawet do czterdziestu minut. Czas ten uzależniony jest od naszego wieku, wzrostu, masy ciała, a nawet stanu zdrowia i tego, w jakich ilościach pijemy kawę na co dzień. Nie warto więc z góry nastawiać się sceptycznie i chwilę zaczekać. Można również spróbować wypić nieco większą lub bardziej czarną kawę, która w intensywniejszy sposób zadziała na nasz organizm.
Ograniczony czas działania
Pijąc kawę wyłącznie dla pobudzenia warto pamiętać o tym, że kawa, tak samo jak cukier, oferuje jedynie czasowe pobudzenie. Kiedy czasowe pobudzenie minie, a kofeina zostanie całkowicie rozłożona przez organizm, w naszym ciele następuje potocznie zwany „zjazd kofeinowy”, czyli moment, w którym nasz organizm przestaje funkcjonować na najwyższych obrotach, a przez zmęczenie po intensywnej pracy zaczyna oszczędzać i magazynować energię sprawiając, że czujemy się senni. Pobudzenie, zależnie od tego, jakie są nasze parametry fizyczne, trwa od dwóch do trzech godzin. Właśnie dlatego kawa to najlepszy środek do czasowego pobudzania pracy serca.
Jeśli jednak potrzebujemy maksymalnego pobudzenia zachowanego przez dłuższy okres czasu, możemy starać się nie dopuścić do wystąpienia tak zwanego „zjazdu kofeinowego” poprzez sięganie po filiżankę kawy co każde trzy godziny. Metoda ta niesie jednak za sobą pewne ryzyko — nie możemy przesadzić z dzienną dawką filiżanek kawy, ponieważ może to doprowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych w postaci kołatania serca, duszności, zawrotów głowy, a nawet wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Optymalną ilością są cztery filiżanki, jednak nie należy przekraczać tej ilości. Wejdź na stronę